Diskuse k tématu: Mayský kalendář

Reklama
Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 21.07.2011 03:12:11
V celku zajímavý článek, ale...

Máyové nepředvídali konec světa, jejich kalendář pouze označuje konec cyklu, jakého, to bohužel nevíme, ale dle velmi hrubého překladu by se mělo jednat o nějakou velkou změnu, která by se měla dotknout naší planety.
Bohužel jejich jazyk je pro nás nejen složitý, ale i nerozluštitelný a za to můžem poděkovat španělské církvi, která jejich písmo zničila pod záminkou nějakého boha, s tím, že se jedná o dílo ďáblovo. Ještě, že jim nemusíme děkovat za další genocidu, neb mayská civilizace již byla v rozpadu, oni pouze napomohli rychlejšímu konci.
Proč se datuje rok 2012, respektive 21.12.2012? Nu datum není správný, údajně by se k němu mělo připočíst cca. 4-5dnů a to právě z již zmiňovaných zkracování a prodlužování dnů. Ale rok by měl být vypočítán, tedy spíše odůvodněn správně. Evropská civilizace, tedy španělé, se s jejich kulturou setkali a jsou o tomto setkání i písemné podklady, tudíž lze převést mayský kalendář na křesťanský, neb se na základě písemných podkladů vedených v denících \"vědců\", kteří byli brány na výpravy a ač je nejspíše samotná civilizace nezajímala, popisovali mnoho událostí, s kterými se seznámily a byli by vhodné pro \"krále\". Omlouvám se, ale popsal jsem to velmi jednoduše, tak snad pochopitelně.

Tak a teď k samotným Mayům. Mayové byli civilizací, jež své náboženství a kuturu velmi přizpůsoboval hvězdám a slunci. Na základě toho měli vytvořený velmi přesný kalendář, končící po jistém, nám zatím neznámém cyklu. Můžem se také domnívat, že se jim již nechtělo \"počítat\" dál, vezmem-li ale v potaz ten obrovský časový rozptyl s kterým si dali práci, asi to něco znamená a vzhledem k jejich civilizaci, respektive výraznému zaměření na vesmír, bude se ho to týkat, neb události ve vesmíru velmi ovlivňují podmínky na zemi.
Úplně prosím vypustíme všelijakou myšlenku o návštěvě mimozemské civilizace a poskytnutí jejich technologie a vědomostí - zavání to trochu fantasmagorií a velkým přáním lidstva, aby v té temnotě a velikosti vesmíru nebylo samo a jak známo, čím více si něco přejem, tím více si myslíme a děláme, abychom toho dosáhli.
Vzhledem k tomu, že hvězdy a planety tedy nepozorovali výkonnou optikou, tak nemohli nejspíše vidět vzdálený meteor (či jinou hmotu), obvzláště tak vzdálený, aby mohli jeho pád datovat k roku 2012, museli se tedy obracet na objekty viditelné jako je slunce, které v určitých intervalech vytváří enormní sluneční erupce, vyzařující gama záření. Ale tyto erupce, ať se již opakující v jistých intervalech, nejsou možné konkretizovat na přesný časový úsek, obvzláště, když neznali složení a chemické procesy vytvářející se v jeho nitru. Ale... (navazuji na zmiňované vesmírné záření popisované v článku)

...nedávno byli pozorováním vesmíru zjištěny záblesky velmi silných gama záření v intervalech 2-100s. Bylo zjištěno, že tyto záblesky jsou od hroutících se supernov, síla takové výbuchu je řazena hned za sílu vzniklou při \"Velkém třesku\", neb za dobu vyzáření (2-100s) je vyzářeno tolik energie, kterou vyzáří naše slunce za 15miliard let svého života (pro zajímavost-rozpadnutím vnitřní části supernovy vznikne tzv. černá díra a výsledná exploze supernovy rozmete obrovskou silou zbylou část hvězdy do okolí). Tyto zhroucení nejsou ojedinělé, nebo náhodné, ale ve vesmíru probíhají denně v řádech tisíců.
Toto nás avšak nemůže ohrozit, neb žádná supernova není tak blízko, aby nás dokázala ohrozit, ale jsou důkazy, že takové záření na zemi již bylo - traduje se k době vymření Trilobytů. Bohužel jedna hvězda, která by nás dokázala ohrozit, jménem VR104 je vzdálena pouhých 8tis světelných let(což je poměrně blízko), a nás dokáže ohrozit obvzláště tím, že se nachází na pokraji své životnosti - dle odhadů se může zhroutit každým rokem/dnem, ale vzdálenost je opět tak vysoká, že není pozorovatelná pouhým okem, tudíž by se k mayskému kalendáři nemohla vztahovat (i když při psaní této reakce se již VR104 mohla zhroutit a záření je na cestě k nám).
Pro pozorování těchto záblesků byla vypuštěna družice, která je velmi citlivá na gama záření a dokáže velmi rychle lokalizovat jejich směr, byla sestrojena pouze z důvodů pozorování, tedy spíše lokalizace hroutících se supernov.
Ale touto lokalizací družice byli zjištěny nové velmi krátké záblesky do 2s, které pochází ze srážky plutoniových hvězd - jedná se o objekty o něco větší než je slunce, které lze pozorovat již pouhým okem. Tyto hvězdy se nachází nejen v naší galaxii, tvoří mléčnou dráhu, ale i v okolních galaxiích a jejich exploze je sic menší, ale vzdálenost výrazně kratší. K explozi dojde tím, že se dvě hvězdy k sobě přiblíží vlivem gravitace a krouží okolo sebe tak dlouho, dokud se vzájemně k sobě nepřiblíží a následná srážka vyvolá explozi s gama zářením. Tento efekt je již nejen pozorovatelný, ale také předvídatelný a vzhledem k velikosti hvězd a jejich vzájemné vzdálenosti nenastane srážka během roku, či desetiletí.

Zmínil jsem se o gama záření - co to je a co způsobí?
Záření gama je způsobováno elektromagnetickou radiací a je vyzařováno během radioaktivního rozpadu - známého také při výbuch atomové pumy (vlastně díky atomové pumě se přišlo na gama záření přicházející z vesmíru). Záření gama je vlastně spektrem světla, které je velmi ostré a nebezpečné, které krom zničení/spálení všeho živého, dokáže rozložit, nebo změnit i DNA. Ale nebojte, dopad gama záření z výše jmenovaných srážek nezpůsobí vyhudení lidstva, ale jeho výraznou eliminaci. Dopadem gama záření v takové míře by došlo ke změně složení zemské atmosféry, vznikla by další nová tenká vrstva, něco jako smog, která by zabránila pronikání slunečních paprsků, tím by došlo k poklesu teploty, nefungovala by fotosynteza a tudíž by uhynuly veškeré rostliny. Došlo by k vymření velmi důležitého mikoskopického života v mořích a oceánech a tudíž k zániku života v oceánech, celý potravinový systém by zkolaboval.

Dle porůzných studií, které jsou vytvářeny na základě připravenosti států a jedinců (nu nevím), by tato událost měla za následek snížení populace o 80 - 85%.
Vesmír je periodický/opakující se, ač to tak nevypadá Dle historie planety víme, že každých cca. 25mil. let vymře vše nad 20kg, ale pro vaši potěchu, takto dlouho tu ještě nejsme.

Holt každá civilizace si myslí, že je tu navždy, ale není tomu tak a bude to obdobné i s námi. Bohužel/bohudík tyto civilizace nezaniknou/nezanikly díky globálním změnám, a nebo důsledku vesmíru, ale díky své vlastní vyspělosti, která je zahubí.

Více než konce světa dle předpovědi Mayů, nebo Nostrodama (který byl mimochodem pouze šarlatán, pohrávající si s hvězdami, což mu vyšlo a to dvakrát, kdy předvídal smrt svého krále a vznik/pád komunismu - ale např. v otázce jeho konce světa byl mylně přepsán a následně i přeložen), bych se obával globální ekonomické krize. Naše společnost je založena pouze na ropě, z které dostáváme energii, vyrábíme z ní léky, krémy, věci, poháníme s ní své auta, lodě, letadla atd. Bohužel je ropa vyčerpatelným zdrojem a jak se pozvolna ukazuje, její zásoby jsou podstatně menší, než bylo propagováno, a stává se pro nás čím dál víc špatně dosažitelná. Dle posledních průzkumů, neobjeví-li se jiné naleziště ropy, nebudou schopny stávající ropné vrty uspokojit poptávku již v roce 2013, neb \"hlad\" po ní enormně vzrůstá.
Jisté výkřiky hovoří o nalezišti pod Arktidou, ale toto naleziště je pro nás ještě stále nedostupné a to díky své hloubce, vrstvě ledu a extrémních klimatických podmínek.

Nu což, začali bychom jezdit na baterky, krémy a léky by neměli lákavě bílou barvu, ale co energie?
Náhradní/alternativní zdroje energie - nemyslitelné! Už pro pokrytí stávající poptávky po energii by se muselo vystavět cca. 100 nových jaderných elektráren, ale palivo do těchto zařízení by vystačilo na cca. 4roky provozu. Větrné, vodní a solární energie? Technologie není na takové úrovni a jejich poměr by se dal přirovnat 10l kýblu vody (což znázorňuje spotřebu) a dodávka z těchto elektráren by byl pouhým hrnkem!

Co napsat na závěr? Nu snad že jakékoli obavy ohledně konce světa jsou zbytečné, jistě že je dobrá informovanost a drobná připravenost (tedy je-li to možné), ale daleko víc naši civilizaci ohrožuje samotná civilizace a její výdobytky, které nejsou určeny pro její rozvoj, ale spíše pohodlnost, a ta je nám vlastní. Naše ekonomika je velmi křehká (tak jako byla ekonomika mayů, římanů, egypťanů a dalších obdobných civilizací. Stačí velmi málo - krach samotných států, změna klimatu atd., aby byli rozpoutány občanské rozbroje, pak už bude záležet jen na tom, do jaké míry zajdeme.

P.S. Všimli jste si, jak výrazně se mění klima?? Nejsem tak stár, ale nepamatuji, takové průtrže mračen, povodně, nepamatuji si na tak silné a časté zemětřesení, probouzení sopečné aktivity ap.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Marek | 21.07.2011 10:24:21
Naše ekonomika závislá na ropě by se dala přetransformovat na vodíkovou ekonomiku, sice by to bylo velmi nákladné,ale když by docházela ropa ,tak by nic jiného nezbávalo. Co se energie týče, tak uranu a thoria máme minimálně na několik set let a nějak za 50 let už by se mněli začít stavět termonuklární reaktori.
Samozřejmě že povodní a such kvůli GO přibývá a přibývat bude, ale dá se proti tomu něco dělat.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 25.07.2011 03:53:15
Vodík? Ano, velmi děkuji za reakci. Úmyslně jem jej neuváděl a čekal, zda někdo zareaguje.

Je to snad jediná energie, kterou jsme schopni nahradit za ropu, ale prozatím s problémy. I když tyto problémy jsou nejspíše vytvořeny uměle z důvodů ekonomických. I když??

V dnešní době již existují vozidla na vodík, dokonce jsou i čerpací stanice, jediná v ČR je osazena/byla v Kralupech n/Vltavou, nevím, zda je ještě provozována.
Ba dokonce města jako je Madrid, Londýn, Perth a Reykjavík se můžou pochlubit autobusy MHD poháněnými vodíkem!! Jejich dojezd je \"pouhých\" 18km, ale to vychází z problémů jeho uskladnění, což pochopitelně, tak jako s náklady na výrobu vyřeší až masová produkce.
Pro zajímavost - do tohoto trendu se ČR nezapojila, ale i přes to máme jeden autobus poháněný vodíkem, ten je prozatím pouze ve zkušebním stádiu parkován v Neratovickém depu MHD a vznikl ve spolupráci se soukromým sektorem a Ústavem jaderného výzkumu.

Jak jsem psal výše - drobný problém je s výrobou vodíku, kdy je několik technologií na jeho dosažení, ale ne všechny jsou pro nás energeticky náročné.
Vodík se získává:
- Parní reforming zemního plynu - nejekonomičtější výroba ze zemního plynu - účinnost 80% (negativum vysoké produkce oxidu uhličitého)
- Elektrolýza - jeho získávání je za pomoci stejnosměrného proudu a vodného roztoku - účinnost 80-90% (bez negativ)
- Vysokoteplotní elektrolýza - účinnost jen 45%
- Termochemické cykly - termochemickým štěpením vody vzniká kyslík a vodík - vedlejší produkt je teplo. Cyklus je ale opakujícíse, tudíž stačí přilévat pouze palivo a tou je voda. Technologie známá cca.30let.

Co se týče uranu, tak jej ve stávající spotřebě máme dostatek, neuváděl bych stovky let, neb se rozvahy o jeho zásobě velmi rozcházejí a po zkušenostech s údaji se zásobami ropy bych jim až tolik nevěřil. Rozvaha na vyčerpání zásob uranu, kterou jsem zmiňoval v předchozím příspěvku byla vytvořena při nahrazení jadernými elektrárnami v případě 100% náhrady za ropu. Studie vycházela z toho, že - nebude ropa, nebude pohon pro vozidla, nahrazení baterií(elektromobily) + dodávka tepla přes el.energii atd. atd.

Možná nám vytrhne trn z paty p. Bellen, kterému se podařilo vytvořit něco podobné jako je slunce, sic v laboratorních podmínkách a za vysokých energetických výdajů, ale přeci, krůček tu je.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Marek | 25.07.2011 11:26:32
Zde je něco o zásobách Uranu : <a rel="nofollow" href="http://www.nazeleno.cz/energie/energetika/mame-dostatek-uranu-pro-jaderne-elektrarny.aspx" target="_blank">http://www.nazeleno.cz/energie/energetika/mame-dostatek-uranu-pro-jaderne-elektrarny.aspx</a>
Uran a Thorium nám určitě do příchodu termonukleárních elektráren vystačí a deuterium nám jen tak dojít nemůže.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 25.07.2011 04:08:32
Nu nenazýval bych to Globálním Oteplováním, raději to nazývám Globálními změnami, kterými si naše země prošla a dokonce lidstvo jednu zaznamenalo a to vcelku bez úhony. Určitě tyto změny nedokážeme ovlivnit, to pro lidstvo není dosažitelné, ač už USA tvrdí, že po vzoru SSSR dokáže poručit větru dešti, nu jsou spíše k smíchu/pláči.
Ale změny přijdou a je jedno, zda jejich startérem bylo lidstvo, nebo příroda sama. Ekonomicky silné země si s tím dokáží poradit a dle toho, jak pro ně bude zajímavá rozvojová země, bude nejspíše dokázat zaštítit i ji (viz. Somálsko, které po stránce nerostných surovin a geologickému umístění není tak zajímavé, jako Afgánistán).

Nu budoucnost bude zajímavá - Mayský kalendář (nevyjde-li, najde si lidstvo určitě něco nového), energetická krize, globální změny, holt se lidstvo nebude nudit, ale rád bych se nějaké velké změny dožil....
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Martin | 27.07.2011 15:28:40
Za prvé, gama záření od hvězd není zapříčiněno erupceni na Slunci. Erupce na nás posílají především nabité částice, které odklání naše magnetosféra. Gama záření odklání ozonová vrstva. Dále, ta hvězda na kterou se odkazujete je WR 104 a je dost daleko (tak daleko, že o jejím výbuchu by jsme se dozvěděli až 8 tisíc let po to, co vybuchla). A výbuchy supernov opravdu nejsou náhodné, ale tolik jich zase ve viditelném vesmíru nevyskytuje (denně v řádech tisíců opravdu nezaznamenáváme - to ani ročně - jako supernova vybuchne jen velmi malé procento hvězd - záleží na její hmotnosti - třeba naše Slunce nevybuchne jako supernova). Gama záření, které putuje po výbuchu supernovy do velkých vzdáleností utíká ve směru polů vybuchlé hvězdy. A WR 104 je vůči zemi nakloněná o 30-40 stupňů, což pro nás není absolutně vůbec nebezpečné. Taková Betelgeuze je od nás jen něco přes 600 světelných roků a pravděpodobně v nejbližší době z ní bude supernova (nebou už před nějakým tím rokem vybuchla). Ale jelikož jsou poly také pootočené, tak pravděpodobně nehrozí nebezpečí. Větší nebezpečí hrozí od jiné hvězdy, jejíž označení si již nepamatuji, ale její poly směřují přibližně naším směrem. Ale ta snad zatím není v kritickém stádiu. Pokud by nás zasáhlo toto gama záření (tzn. supernova s poly otočenými na Zemi a v dostatečné blízkosti), pak by neznamenalo jen redukci populace, ale vyhubení komplexnějších forem života (všechno větší jak bakterie). Takový výboj by byl tak silný, že by spálil ozonovou vrstvu a zároveň vše živé na povrchu. K žádnému zablokování Slunce by nedošlo (to jen vlivem extrémně silného výbuchu na povrchu, kdy dojde k vyvržení popílku a prachu do atmosféry a tím zablokování Slunce). Také porovnávat výbuch supernovy s Velkým třeskem je opravdu zábavné (ale je pravda, že je to druhá nejsilnější \\\&quot;exploze\\\&quot; hned za Velkým třeskem - ale srovnávat to opravdu nelze). Velký třesk nebyl výbuch v dnešním slova smyslu, ale rozpínání časoprostoru, které probíhalo pravděpodobně nadsvětelnou rychlostí (prostor se může rozpínat nadsvětelnou rychlostí, pouze nic v něm se nemůže pohybovat nadsvětelnou rychlostí). A co je to plutoniová hvězda? Není tím myšleno neutronová hvězda? (to jsou mimochodem pozůstatky po výbuchu supernovy - ne každá se stane černou dírou) Mimochodem, když se setkají dvě hvězdy, tak nedojde k explozi, ale k sloučení hvězd. Pravda, při tom se uvolní velké množství gama záření, ale nemyslím, že to by nás mělo trápit. Takových faktických chyb jen ve dvou odstavcích mě nutí přemýšlet o tom, kolik chyb bude ve zbytku
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Martin | 27.07.2011 16:00:37
K těm dalším odstavcům přidám jen jednu citaci: IEA ve zprávě World Energy Outlook odhaduje úhrnný objem konvenčních zdrojů ropy kolem 3,5 bilionu barelů; z toho již bylo vytěženo 1,1 bilionu barelů a zatím neobjeveno 1,2 bilionu. Další až dva biliony barelů ropy jsou uloženy v nekonvenčních zdrojích. Celkový objem potenciálně těžitelné ropy odhaduje IEA na 6,5 bilionu barelů, což by při současné výši spotřeby znamenalo zásoby na asi 200 let. Ani to však ještě není všechno, protože existuje možnost využívat kapalných uhlovodíků například z uhlí nebo zemního plynu; tím by celkový potenciál uhlovodíkových paliv narostl až na devět bilionů barelů. Víte proč se říká, že zásoby ropy nejsou velké? Protože to zvyšuje cenu ropy. Já osobně myslím, že lidstvo se zredukuje vlivem válek o potraviny a vodu. Nějaká externí globální katastrofa s největší pravděpodobností nehrozí. Bludná planeta, která by se s námi měla srazit? Tu už by jsme dávno viděli. Změna magnetických polů Země? To opravdu nebude trvat jeden až dva roky, ale v mnohem delším časovém úseku. Silné erupce na Slunci? To asi Mayové nemysleli. Oni elektroniku nepoužívali a elektronika je to jediné, co erupce můžou ohrozit. Ale kdo ví, třeba mimozešťané řekli Mayům, že se tudy má stavět mezigalaktická dálnice a že pokud tomu chceme zabránit, tak se proti tomu máme odvolat na příslušném úřadě v sousední galaxii. Že mají čas do konce roku 2012. Proto si Mayové udělali příslušný kalendář, aby nezapomněli.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 29.07.2011 03:07:05
Tak zrovna IEA velmi dobře ve svých zprávách lže, ale to je celkem jedno. Neb zásoby ropy jsou obecně velké, to bezesporu, ale vše je přepočítáváno dle ceny těžby. Bude-li cena těžby vysoká, bude vysoká cena za barel a bude-li drahý barel, bude průser. Už si nebudem kupovat chleba za 25Kč a rohlik za 2Kč. Co nastane? Nu pochybuji o tom, že se lidi rozutečou po polích a sami si budou pěstovat \\\&quot;potraviny\\\&quot;, budou rozbroje a to o to nejhorší o jídlo.

Se srážkou s jinou planetou/meteorem, změnou pólů, rychlým globálním oteplováním s Vámi jen souhlasím, sic možné, ale určitě ne v nejbižší době.
Mimozemšťané - nu spíše utopie, i když je zajímavé (pro mě spíše k zasmání), jak se po celém světě množí pozorování UFO s blížícím se 21.12.2012.

Ale jak jsem se snažil naznačit, Máyský kalendář označuje konec cyklu, co to přesně znamená - těžko říci. Ale nevěřím, že by to mělo znamenat přípravu na návštěvu mimozemšťanů, totální vyhlazení lidstva, obrovský výbuch sopky s průvodními tsunami a jiné obdobné teorie, které se začínají množit, jako houby po slunci.
Máyská kutura mě zajímá a snažil jsem se jen reagovat na teoretické možnosti - když už \\\&quot;katastrofický konec\\\&quot;, tak alespoň nějaký, který mohla tato civilizace opravdu předpokládat.

Spíše si za svou osobu myslím, že nastane pouze konec cyklu, neb vesmír se opakuje (myšleno postavení hvězd/planet) v cyklech. Dle těchto cyklů např. předvídal Nostradamus budoucnost (byla to móda a díky nedodělaným doktorským zkouškám se něčemu věnovat musel, neb chleba drahej - jednoduše řečeno). Zajímavé je, že na netu je mnoho tabulek těchto cyklů - např. datum úmrtí Kenedyho, je shodné s datumem úmrtí Juliuse Caesara.
A jejich \\\&quot;kresby\\\&quot; s tématikou konce? Nu Máyská civilizace si prošla různými obdobími katastrof - výbuch sopek, tsunami, klimatické změny a tyto události v nich museli zanechat potřebu je někde zaznamenat a protože neznáme jejich jazyk, můžem se jen a jen domnívat a čekat, co nám vánoce 2012 přinesou.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 29.07.2011 03:08:51
Dálnice :)) Nu pokud má vést přes ČR a bude vystavěna v rámci sítí dálnic ČR, tak ufoni asi velmi rychle zkrachují, ještě před její dostavbou.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Martin | 27.07.2011 16:15:48
Mimochodem, jak může někdo napsat takovou blbost jako plutoniová hvězda. Plutonium se ve vesmíru prakticky nevyskytuje. Na základní škole se učí, že plutonium je uměle vytvořený prvek. Je vyráběn z uranu. V přírodě se ho vyskytuje jen stopové množství v uranové rudě. Jak by proboha vzniknul ve vesmíru? Hvězdy pracují na bázi termojaderné fůze a plutonium se přeci nevyrábí fůzí.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 29.07.2011 03:24:40
Protože ten někdo - konkrétně já, si nemohl vzpomenout na neutrinovou hvězdu, tak z \&quot;lenosti\&quot; napsal co jej zrovna napadlo, za což jsem se již omluvil výše.
Co se učí na ZŠ je mi celkem jedno, neb tam jsem byl tělem, nikoli duchem (čekám rejpavou poznámku).
Krom toho, na ZŠ taky pěkně kecali - např. mě učily, že celou ČR osvobodily sověti, a včera mi klučina kamaráda oznámil, že nás osvobodili amíci a to až po Brno (a to doslova).

Jak jsem již nastínil - budoucnost naší civilizace v rámci Máyského kalendáře bude zajímavá a nevyjde-li dle maniaků tíhnoucím k teorii konci světa, najdou si něco jiného. Jen nerad slyším, že Máyové předvídali/věštily konec světa.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Leoš | 29.07.2011 02:41:34
Nepsal jsem, že by gama záření mělo být ze slunce, pokud to tak vyznělo, tak jsem to špatně popsal. Byl myšlen pouze \&quot;erupční výbuch\&quot;. Snažil jsem se psát velmi obecně/jednoduše.
Ano WR104 je celkem daleko, ale dost blízko na to, aby nás mohla \&quot;ohrozit\&quot;. Tak jak ji vlastně vidíme, je to co se dělo před 8tis.svět.lety-pokud se zhroutila např. před 5tis lety, ještě to nemůžem pochopitelně pozorovat, neb není nic rychlejšího než rychlost světla (jedná se pouze o příklad, neb polemizovat nad tím, jestli vybuchla před 7999 lety nebudu , na to nemám vědomosti, abych mohl říci, zda by to již bylo možné pozorovat, či nikoli-pokud vy ano, tak řekněte, kdy nejdříve by tento \&quot;úkaz\&quot; byl pro nás pozorovatelný).
Gama záření nevychází pouze z pólů, ale ano, dojde ke zhroucení jádra, což se na povrchu projeví zhroucením pólů a následnému rozmetání planety do prostoru - gama záření vychází všemy směry-nevím kde jste četl, že se jedná o vyzařování pouze po ose.
Aby gama záření vyhubilo vše živé, musela by to být \&quot;prda\&quot; pořádná a velmi blízko, respektive, by mu v dráze nesmělo nic \&quot;překážet\&quot; a planeta by musela dostat plnný zásah (což je nepravděpodobné).
Přiřadit zhroucení supernovy za velký třesk? Ano, co pak známe jinou sílu mezi těmito dvěma? Tudíž je žebříček: Velký třesk, zhroucení supernovy..... , trohu vzláštně by vypadalo to vaše: Velký třesk, dlouho nic, ještě pořád nic a zhroucení supernovy....

Ano, s \&quot;plutoniovou hvězdou\&quot; máte 100% pravdu, nepamatoval jsem si přesný název a přiznám se, že z lenosti (nechtělo se mi přesné označení opět hledat) jsem napsal co mě napadlo a děkuji za opravu, byla to fatální chyba.
Neutrinové hvězdy se nejdříve musí srazit, aby mohlo dojít k explozi/uvolnění energie - pak může dojít k jejich sloučení/rozpadu - já tu neslovíčkařím, i když chápu, že někteří z nás mají potřebu přesných označení. A kolik z nás, si dovede představit jak vypadá sloučení hvězd? Já ne, takovou představivost nemám - to se rozmetají kousky do okolí a pak se vlivem vlastní gravitace \&quot;spojí\&quot;, nebo to vypadá jako sloučení kapek rtuti? Kdy jedna pohltí druhou?

Ohledně nadsvětelné rychlosti - není to tak dávno, co přišla nová teorie o nadsvětelné rychlosti (prezentovanou Einsteinovou TEORIÍ relativity), v které bylo obhájeno, že nadsvětelná rychlost světla není možná. Bohužel jsem se s ní nějak moc nebabral, neb mě to až zas tolik nezajímá, ale na netu ji dozajista najdete. Šlo o něco ve smyslu, že světlo se skládá z X a Y a tyto částice není možné dosáhnout, snad vlivem vlnění vyšší rychlosti - ale nerad bych to rozváděl, neb si to již přesně nepamatuji.

P.S. Pokud chcete přesné termíny, posím nevyjadřujte se, že by mělo dojít k nějakému ZABLOKOVÁNÍ slunce. Nevím kdo a čím by samotné slunce blokoval, i když by to bylo zajímavé.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: Marek | 29.07.2011 07:52:06
Světlo se vždy pokybuje rychlostí světla, to proto ,že foton má nulovou klidovou hmotnost, hmotné částice už ovšem rychlosti světla nemůžou dosáhnout, protože na urychlení by potřebovali nekonečně velké množství energie. Nadsvětelné rychlosti pak samozřejmě nic nemůže dosáhnout.
A velký třesk nebyla exploze, vesmír se prostě začal rozpínat. ( ona je otázka, co považovat za explozi )
Já jsem teda ve všech dokumntech vyděl, že gama paprsky vycházeli vždy z pólů supernovy.
Re: Zajímavé, ale...
Autor: martin | 04.08.2011 00:50:55
Gama záření při výbuch supernovy opravdu uniká všemi směry. Ale intenzita tohoto gama záření nepředstavuje žádnou hrozbu, pokud by ta hvězda nebyla opravdu v blízkém sousedství. Což zdaleka nehrozí. Já myslel, že se bavíme o supernovách, které nás mohou ohrozit. Jediné nebezpečí pro nás představují tzv. Wolf-Rayetovy hvězdy. To je velmi masivní hvězda u níž se po zhroucení předpokládá vytvoření záblesku gama záření. Ten je schopný cestovat skrze galaxii a ničit vše živé ve své cestě v obrovské vzdálenosti od zdroje. Z wikipedie: Gama záření výbuchu klasické supernovy se podle současných představ šíří rovnoměrně všemi směry. U gama záblesku tomu tak ale není. Zde se gama záření (gama emise) šíří jen ve velmi malém úhlu, tzv. výtrysku neboli jetu. Stačí si hodit do googlu pojem gama záblesk a nebo anglicky Gamma-ray burst a podívat se jak vypadá. Ten záblesk trvá krátkou dobu, ale vyzáří se při něm tolik energie, co Slunce vyzáří za celý svůj život. WR 104 je Wolf-Rayetova hvězda a očekává se její blízký výbuch a gama záblesk ve směru polů (osy rotace). Dlouho jsme si mysleli, že její poly směřují na nás, proto je často zmiňovaná v teoriích o konci světa. A pokud by nás ten paprsek zasáhl, pak by to byl konec, protože vzhledem k uvolněné energii jsme až nepříjemně blízko. Naštěstí se ukázalo, že osa rotace je více pootočená a tudíž můžeme být v klidu. Při klasickém výbuchu supernovy záření nemá takovou energii. Právě proto, že utíká všemi směry. Taková Betelgeuze, která je prakticky v sousedství by nás musela smáznout, kdyby bylo takové záření pro nás nebezpečné. Ta je dokonce tak blízko, že až vybuchne, tak budeme mít několik dní přes den dvě slunce na obloze (bude viditelná i ve dne - nebude mít stejný účinek jako naše Slunce).
Pro Martina
Autor: Leoš | 29.07.2011 03:29:43
Pro Martina: Ale chtěl bych Vám poděkovat, velmi příjemně se s Vámi debatuje/polemizuje.

 

Konec světa se nezadržitelně blíží! Rok 2012 bude již posledním, kdy bude svět tak jak jej známe.

Copyright © 2009 Web From Pixels group
Zásady ochrany osobních údajů, kontakty